Strict Standards: Non-static method FlatFiles::getInstance() should not be called statically in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/index.php on line 32

Strict Standards: Non-static method TplParser::getInstance() should not be called statically in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/index.php on line 33

Strict Standards: Non-static method Files::getInstance() should not be called statically in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/index.php on line 36

Strict Standards: Non-static method FlatFiles::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/core/files.php on line 142

Strict Standards: Non-static method Pages::getInstance() should not be called statically in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/index.php on line 37

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/libraries/Trash.php on line 96

Strict Standards: Non-static method TplParser::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/core/files.php on line 52

Strict Standards: Non-static method TplParser::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/users/siwznak/public_html/fundacja.znak.org.pl/ucho/core/pages.php on line 47
Działania - Uchodźca mój dobry sąsiad

Działania

Projekt rozpoczął się 15 września 2009 i potrwa do 14 grudnia 2010.

W ramach projektu podejmujemy następujące działania:

• Wybór ośrodków dla uchodźców i szkół znajdujących się w okolicy, do których uczęszczają dzieci uchodźców: m in. ośrodek w Lininie i gmina Góra Kalwaria, Smoszewo, gmina Zakroczym. (jesień 2009)

• Przeprowadzenie cyklicznych szkoleń w szkołach dla dzieci i rodziców polskich poświecone kulturze, tradycji, religii grup uchodźców zamieszkujących dany ośrodek oraz wykłady tematyczne z elementami dydaktyki dla nauczycieli. Mają one także na celu wyjście naprzeciw ewentualnym lub zdiagnozowanym problemom kulturowym i obyczajowym w konkretnym rejonie, a także tworzenie podłoża dla wspólnego rozwiązywania konfliktów i współpracy na rzecz współistnienia w lokalnym środowisku. Łącznie planujemy przeprowadzić 180 godzin zajęć z dziećmi i młodzieżą; 180 godzin wykładów dla nauczycieli i rodziców (czas realizacji: rok szkolny 2009-2010 i początek roku szkolnego 2010/2011).

• Przeprowadzenie cyklicznych spotkań w ośrodkach dla uchodźców dla rodziców czeczeńskich w języku rosyjskim. Spotkania poświecone będą problemom wynikającym z nieznajomości polskich realiów zwłaszcza w zakresie edukacji dzieci. Rodzice (Czeczeni) nie znają prawa, obyczajów i zwyczajów polskiej szkoły. Pomijając to, że często wysyłają dzieci do szkoły, żeby dostać ekwiwalent pieniężny na wyżywienie dziecka poza ośrodkiem, to nie zdają sobie sprawy ani ze swoich praw, ani z obowiązków. Nie wiedzą też, jak dziecko ma się zachowywać w szkole, czego się od dziecka oczekuje, czego oczekuje się od rodziców. Jest to dodatkowe utrudnienie i tak ciężkiej pracy nauczycieli pracujących w takim środowisku. Powoduje to również konflikty i nieporozumienia – gdy nauczyciel skarży się na nieodpowiednie zachowanie dziecka, rodzic czasem wymierza karę na miejscu (bijąc dziecko po głowie i twarzy publicznie w szkole – taki jest zwyczaj karania dzieci w Czeczenii). Łącznie planujemy przeprowadzić 18 godzin spotkań i warsztatów (czas realizacji: rok szkolny 2009-2010 i początek roku szkolnego 2010/2011).

• Przeprowadzenie spotkań podsumowujących działania, omówienie wniosków i rekomendacje na przyszłość. Do uczestnictwa w spotkaniach zaproszeni zostaną pośredni uczestnicy projektu: tj. przedstawiciele samorządów lokalnych, na terenie których funkcjonują wybrane ośrodki, organizacji pozarządowych działających na tym terenie oraz lokalnych mediów (czas realizacji: jesień 2010).

• Prowadzenie działań medialnych promujących wypracowane rezultaty projektu (czas realizacji: jesień 2010).

• Przygotowanie raportu zawierającego pełny opis podstawowych problemów, doświadczeń z przeprowadzonych szkoleń oraz rekomendacje działań możliwie szeroko zapobiegających problemom wynikającym z obecności uchodźców w społecznościach lokalnych (czas realizacji: jesień 2010).